top of page

יום א׳, 27 במאי

|

Kino Muranów

Polskiej premiery i dyskusja "Operacja Wesele"

14 edycja Międzynarodowego Festiwalu Filmowego Żydowskie Motywy Wybrane film "Operacja Wesele" *Projekcja filmu i dyskusja z gościnnym reżyserem z Izraela, Anat Zalmanson-Kuznetsov!

Registration is Closed
See other events
Polskiej premiery i dyskusja "Operacja Wesele"
Polskiej premiery i dyskusja "Operacja Wesele"

.

27 במאי 2018, 14:30 – 16:30

Kino Muranów, Andersa 5, 00-147 Warszawa, Poland

על הסרט

Film przedstawia historię grupy młodych Żydów, którzy w 1970 roku w Leningradzie próbowali uciec z ZSRR, porywając samolot. Wśród nich był pilot, który był w stanie przewieźć 16 osób przez granicę sowiecką do Szwecji, a później – do Izraela. Niedoszli uciekinierzy w ostatniej chwili zostali zatrzymani przez KGB i poddani przerażającemu procesowi pokazowemu na oczach całego świata. Po 45 latach reżyserka Anat Zalmanson-Kuznetsov odkryła niesamowitą historię swoich rodziców, liderów grupy, uznanych za bohaterów przez Zachód, a – za terrorystów przez Rosję (również dzisiaj). Materiały archiwalne, rekonstrukcje i wywiady z oficerami KGB dopełniają opowieści o ludziach, którzy próbowali zyskać wolność i w ten sposób zachwiali żelazną kurtyną.

Reżyseria: Anat Zalmanson Kuznetzov urodziła się w Izraelu jako córka Sylvii Zalmanson i Edwarda Kuznetsova, liderów grupy Dymshits–Kuznetsov, która przygotowywała w 1970 roku w Leningradzie porwanie samolotu. Studiowała reżyserię w London Film School. Opowiedzenie historii rodziców za pomocą medium filmowego jest jej ambicją od lat. W tej chwili pracuje nad scenariuszem filmu opartego na dziennikach więziennych ojca.

Share

bottom of page